colostrum doplňky stravy a pleťová kosmetika s colostrem
holvita® účinné látky

Další informace

Vitamíny a minerály obsažené v holvita® colostrum

Colostrum obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro správnou funkci lidského organizmu.

Minerály

Vitamíny

Jakou funkci mají vitamíny a minerály v těle

Vitamín A
Vitamin A je rozpustný v tucích a je nepostradatelný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu, používaného při nízkém osvětlení. Je také nezbytný pro vývoj epitelů a při jeho nedostatku buňky kůže rohovatí (xeróza), čímž vzniká suchá a drsná kůže. Vitamín A vzniká z provitamínu, především beta-karotenu.

Zpět nahoru

Thiamin (Vitamín B1)
Vodou rozpustný vitamín nepostradatelný pro lidský organizmus. V těle se ukládá jen na 4 – 10 dní a jeho spotřeba stoupá při fyzické námaze. Nedostatkem vitamínu B1 vzniká nemoc tzv. beri-beri, která se projevuje nechutenstvím k jídlu a celkovou vyčerpaností. Vitamín B1 je také nepostradatelný pro dobrou funkci kardiovaskulárního systému.

Zpět nahoru

Riboflavin (Vitamín B2)
Rozpustný ve vodě, nezbytný při procesu metabolizmu cukrů a tuků. Jeho nedostatek se projevuje záněty v koutcích úst nazývanými angular stomatitis. Když je jeho nedostatek dlouhodobý, dochází k zánětu jazyka a kůže začíná být velmi suchá a olupuje se.

Zpět nahoru

Nicotinamide (Vitamín B3)
Vitamín B3 pomáhá při uvolňování energie z přijmutých potravin a je velmi důležitý pro mentální funkci mozku. Napomáhá také udržovat zdravý nervový systém.

Zpět nahoru

Kyselina pantotenová (Vitamín B5)
Vitamin B5 je nepostradatelnou složkou koenzymu A, který pomáhá při metabolizmu bílkovin, karbohydrátu a tuků.

Zpět nahoru

Pyrodoxin (Vitamín B6)
Jeho nejdůležitější role je při metabolismu bílkovin. Centrální roli má také při syntéze bílkovin mozku a mozkových přenosů. Je také nezbytný při syntéze hormonu seratoninu (hormon dobré nálady) a noradrenalinu. Oba hormony jsou nezbytné pro stabilní funkci mozku a jejich nedostatek vede k depresím a podrážděnosti nervového systému.

Zpět nahoru

Kyselina listová (Vitamín B9)
Vitamin B9 je nezbytný pro buňky, které se rychle množí; proto je také velmi důležitý v těhotenství. Je nepostradatelný při syntéze DNA a na dobrou funkci kostní dřeně produkující krevní buňky. Jeho nedostatek způsobuje nemoc zvanou megaloblastická anemie, kdy červené krvinky narostou do nepřirozené velikosti a jsou tudíž dysfunkční.

Zpět nahoru

Cobalamin (Vitamín B12)
Jediný vitamín rozpustný ve vodě, kterého si naše tělo může udělat zásobu při správně stravě. Cobalamin je 'vyroben' bakteriemi a obsahuje molekulu kobaltu a kyanidu ve svém centru. Když má tělo velký nedostatek vitaminu B12 ovlivňuje to kanál páteře a důsledkem je nestabilní chůze a špatné držení těla. Lidé po padesátce často trpí špatnou absorpcí tohoto vitamínu ve střevech, což vede k depresím, hlavně u mužů uvedeného věku.

Zpět nahoru

Jakou funkci mají minerály v těle

Vápník (Ca)
Vápník je nezbytný pro dobrý vývoj kostí a zubů. Podílí se na srážlivosti krve, stahování svalů, přenosu nervových signálů, přenosu kyslíku, sekreci buněčného likvidu a aktivitě enzymů. Vápník je nezbytný pro zdravý růst a udržování kostí a zubů, pro svaly a trávicí systém, neutralizuje kyselost, čistí toxiny, pomáhá krevnímu oběhu. Dostatek vápníku musí být udržen po celý život.

Zpět nahoru

Železo (Fe)
Nezbytný pro utváření červených krvinek a přenosu kyslíku v krvi, důležitý pro správnou funkci mozku.

Zpět nahoru

Hořčík (Mg)
Aktivuje přes 100 enzymů a pomáhá podporovat dobrou funkci nervů a svalů. Stabilizuje elektrické napětí v buňkách a v krvi je kritické pro dobrou funkci srdce.

Zpět nahoru

Mangan (Mn)
Klíčová složka funkce systémového enzymu, včetně enzymu, které se podílí na dodávkách kyslíku. Podporuje činnost mozku a je důležitý na reprodukci člověka. Pomáhá také regulovat hladinu krevního cukru a je důležitou součástí kostní dřeně.

Zpět nahoru

Fosfor (P)
Hraje důležitou roli v metabolismu buněk. Je nepostradatelný pro udržení rovnováhy kyselosti v těle a aktivuje vitaminy řady B, aby fungovaly jako koenzymy v různých metabolických procesech.

Zpět nahoru

Potassium (K)
reguluje rytmus srdce; ovlivňuje rovnováhu tělové kapaliny a napomáhá stahování svalových vláken.

Zpět nahoru

Selen (Se)
Základní složka nejželezitějších antioxidačních enzymů, je nezbytný pro normální růst a rozvoj. Hraje významnou roli v detoxifikaci těžkých kovů jako je např. rtuť a při tvorbě protilátek. Nachází se také v zubní dřeni.

Zpět nahoru

Sodík (Na)
Nejdůležitější roli sodíku je udržovaní hladiny tekutiny v těle. Podílí se na transportu tekutiny přes buněčné membrány. Nezbytný pro správné fungování buněk.

Zpět nahoru

Zinek (Zn)
Je základní složkou vice než 200 enzymů, které se podílí na zažívání, metabolismu, reprodukci a hojeni ran. Hraje také důležitou roli v aktivitě a reakci imunitního systému. Důležitý antioxidant.

Zpět nahoru