colostrum doplňky stravy a pleťová kosmetika s colostrem
Nejčastější dotazy

Další informace

Nejčastější dotazy na colostrum

Co je colostrum?

Colostrum je tekutina podobající se mléku, která se tvoří v mléčných žlázách všech savců krátce před porodem a v prvních hodinách po porodu. Colostrum je velmi důležité pro mláďata savců, neboť zvyšuje obranyschopnost jejich organizmu a vytváří jejich imunitní systém. Colostrum je obsaženo ve všech výrobcích značky holvita®.

Proč je kravské colostrum to nejlepší?

Kravské (bovinní) colostrum má čtyřikrát vyšší koncentraci imunitních látek než lidské colostrum a colostrum ostatních savců. Kravské colostrum je na 99% identické lidskému colostru, proto jeho konzumace je pro lidi velmi prospěšná a dobře snášená.

Z čeho se vyrábí colostrum?

Colostrum se nevyrábí, je to přírodní látka získávána z prvního dojení kravičky. Poté je pouze odtučněno, odkaseinováno, sterilováno a připraveno k přímé konzumaci nebo dalšímu zpracování.

Co obsahuje holvita® colostrum?

holvita® colostrum je velmi komplexní a obsahuje více než 82 přírodních látek. Nejdůležitější z nich jsou:

Imunitní látky
Regenerační látky
Metabolické faktory
Aminokyseliny
Minerály
Vitamíny

Kliknutím na výše uvedené odkazy si můžete přečíst více o jeho významu pro lidský organizmus, popis nejdůležitějších složek a jak tyto složky na lidský organizmus působí.

Jak se zpracovává holvita® colostrum?

holvita® colostrum se zpracovává procesem za studena; proces za studena je ten nejšetrnější proces, jak zpracovávat bioaktivní látky, aniž by došlo k jejich poškozeni. Stejný proces se používá při sterilizaci bioaktivních látek, které by byli poškozeny teplem, jako např. vakcíny, ve farmaceutickém průmyslu.

Jak se určuje kvalita colostra?

Kvalitu colostra určuje doba, jak brzy po otelení je colostrum získáno, ale také proces zpracování pro bezpečnou konzumaci. 

Nejkvalitnější colostrum s vysokým obsahem prospěšných látek je produkováno v prvních 12 hodinách porodu telete. Pokud je colostrum získáno později, procento látek klesá a po 48 hodinách začne kráva produkovat tučné mléko pro výživu telátka.

Získané kvalitní colostrum musí být pak zpracováno pro lidské použití. Proces zpracování je velmi důležitý, protože ovlivňuje konečnou kvalitu colostra. Colostrum je bioaktivní látka a musí s ní být šetrně zacházeno. Nesmí být zpracovávaná za tepla, protože bioaktivní látky by byly zničeny.

Procesy, které používají teplo pro sterilizaci jsou pasterizace a UHT. Colostrum, které prošlo pasterizací nebo procesem UHT je znehodnoceno. Při výběru colostra je důležité vybrat colostrum, které bylo získáno v prvních 12h po porodu telete a bylo zpracováno procesem za studena. Jen tak je zaručena jeho vysoká kvalita.

Proč vysoké teploty ničí colostrum?

Colostrum obsahuje citlivé bioaktivní látky. Tyto látky se ničí, když jsou vystaveny teplotám nad 42°C, stejně tak jako vitaminy a bílkoviny v jídle jsou ničeny vařením. Aby holvita® colostrum bylo co nejúčinnější, je filtrováno za studena, a tak jeho bioaktivní látky nejsou zničeny a je zaručena nejvyšší účinnost. Proto nedoporučujeme holvita® colostrum míchat s teplými nápoji nebo užívat těsně před pitím teplého nápoje. Doporučujeme užívat colostrum nalačno 20 minut před snídaní nebo těsně před spaním. holvita® colostrum můžete míchat se studenými nápoji jako např. mlékem nebo džusem (kromě grepového džusu).<

Proč bych neměl/a míchat holvita® colostrum s teplými nápoji?

holvita® colostrum je bioaktivní a biologická látka, obsahuje látky, které jsou citlivé na vysoké teploty. Míchání holvita® colostrum s teplými nápoji může zničit některé účinné látky, a tak znehodnotí jeho obsah a sníží účinnost. Doporučujeme užívat holvita® colostrum samotné nebo míchat se studenými nápoji jako např. mlékem, džusem (kromě grepového džusu, je příliš kyselý). Více si přečtěte zde, jak teplo ovlivňuje colostrum.

Proč bych měl/a užívat holvita® colostrum?

holvita® colostrum doporučujeme užívat jako vhodnou podporu pro lidský organizmus v době onemocnění nebo jako prevenci. holvita® colostrum je multifunkční doplněk stravy, který posiluje imunitu, regeneruje střevní mikroflóru, která ovlivňuje obranyschopnost lidského organizmu a zvyšuje vstřebávání živin z potravy. Dále obsahuje 24 aminokyselin, vitamínů a minerálů, které v této kombinaci dělají holvita® colostrum unikátním produktem. Více o účincích a použití holvita® colostrum zde.

Jaké jsou účinky a použití colostra

Colostrum je multifunkční doplněk stravy, obsahuje životně důležité látky, které jsou to nejlepší co příroda nabízí.

Alergie
Alzheimerova nemoc
Autoimunitní onemocnění
Bakteriální a virové infekce
Regeneraci tkání
Chemoterapie
Diabetes (cukrovka)
Plísňové infekce
Problémy a onemocnění trávicího traktu
Infekce způsobené parazity
Před a po-operační péče

Pro kompletní seznam benefičních účinků holvita® colostra klikněte zde.

Je holvita® colostrum bezpečné?

Ano, užívání holvita® colostra je bezpečné, nejsou známe žádné negativní účinky při užívání holvita® colostra. Je to přírodní výrobek, který může být užíván všemi věkovými kategoriemi. Oficiálně je colostrum zařazeno jako potravina. Mezinárodně uznávaný certifikát produkce na základě DIN-EN-ISO 9001 zaručuje řízenou kvalitu výroby. Produkty značky holvita® jsou vyráběny pod přísnými pravidly HACCP, které zaručují v současné době nejvyšší hygienické standardy v EU.

Můžu holvita® colostrum užívat společně s jinými léky?

Ano. Pokud berete léky, můžete užívat holvita® colostrum, protože nemá žádný vliv na léky a jejich účinnost a ani žádné vedlejší účinky. holvita® colostrum se doporučuje užívat jako podpora, když užíváte léky, které mají negativní vliv na střevní mikroflóru nebo které způsobují střevní potíže jako např. antibiotika a protizánětlivé steroidní léky. Více o colostrum a regeneraci střevní mikroflóry najdete zde.

Můžu holvita® colostrum užívat, když trpím intolerancí na laktózu?

Ano. Naše holvita® colostrum obsahuje jen malé množství laktózy oproti mléku, a tak může být užíváno i lidmi, kteří mají na laktózu citlivost. Pomáhá regenerovat střevní mikroflóru, která je laktózou poškozená a pomáhá snížit reakci střev na laktózu. Na počátku užívaní holvita® colostrum může způsobit průjem a další negativní příznaky, které jsou reakcí organizmu na detoxifikační a regenerační vliv colostra.

Negativní příznaky na počátku užívání holvita® colostrum jsou projevem čištění organizmu a zažívacího traktu.

Jaká je vhodná dávka holvita® colostra kterou bych měl/a užívat?

Doporučená dávka holvita® colostra je individuální, každý potřebujeme jiné množství a záleží také na našem zdravotním stavu.

Normální doporučená denní dávka je 1-2 polévkové lžíce ráno a na noc pro prevenci. Pro lidi, kteří trpí nemocí, doporučujeme vyšší dávku 2-3 polevkových lžic ráno a na noc.

holvita® colostrem není možné se předávkovat, můžete užívat více colostra dle potřeby, vaše tělo si však vezme jen tolik, kolik potřebuje a nadbytek vyloučí; proto doporučujeme holvita® colostrum užívat dle naší tabulky dávkování zde.

Jaké jsou vedlejší účinky při užívání holvita® colostra?

Nejsou známé žádné vedlejší účinky colostra. Při užívání colostra dochází k uvolňování (detoxifikace) škodlivých látek v těle, které se postupně vylučují, jde o přirozený projev čištění organizmu. V prvních dnech může mít užívání colostra některé negativní účinky, jako např. střevní potíže a vyrážky, které do týdne zmizí. Pokud ale nepříznivé účinky potrvají nebo se zintenzivní, doporučujeme se poradit s Vaším lékařem anebo colostrum na pár dní vysadit a začít ho brát postupně znovu. Důležitý je dobrý pitný režim, aby bylo možné vyloučené škodlivé látky colostrem uvolněné do krve a kolující organizmem, co nejrychleji vyloučit.

Při odběru colostra netrpí telátko nedostatkem?

Tuto otázku často slýcháváme od milovníků a ochránců zvířat. Odebrané colostrum je pouze nadbytek colostra, které telátko nevypije, telátko je vždy na prvním místě a dostane tolik colostra, kolik potřebuje. Kdyby telátko nedostávalo dostatek colostra, mohlo by to ovlivnit jeho život a to bychom byli sami proti sobě, potřebujeme další dospělé kravičky, aby bylo další kravské colostrum. Farmáři by nás nenechali odebírat colostrum, pokud by to ohrozilo život jejich krav.

PMohou holvita® colostrum užívat kojící nebo těhotné ženy?

Doporučujeme vždy konzultovat jakékoliv užívání doplňků stravy s lékařem. Žádné negativní příznaky při užívání colostra nebyly zaznamenány. Při prvních hodinách kojení mateřské mléko také obsahuje colostrum.

Mohou děti užívat holvita® colostrum?

Holvita® colostrum je doporučeno dětem jako prevence proti onemocnění a jako podpora pro jejich růst.

Můžu dávat colostrum zvířatům?

holvita® colostrum je vhodné pro všechny savce a je možné dávat colostrum svým miláčkům. Osobně máme dobré zkušenosti se psy, andulkami a kočkami.